2014 Awards Announcement

The RiverRun International Film Festival today announced the Audience and Jury Awards for the 2014 Festival. The 16th annual Festival ran April 4-13 and presented 144 films, representing 33 countries.

“Films showcased at our Festival this year reflected diverse stories from around the world, immense talent from directors, many trained in Winston-Salem, and a host of passionate projects that are jewels of the independent filmmaking community,” said Andrew Rodgers, RiverRun Executive Director.

Master of Cinema Award

  • Kartemquin Films

Emerging Master Awards

  • Debra Granik
  • Melanie Lynskey

Spark Awards

  • Sophie Desmarais
  • Tye Sheridan
  • Tyler James Williams

Audience Awards

  • Kilpatrick, Townsend & Stockton, LLP Audience Award for Best Narrative Feature — Nightingale (China/France), directed by Philippe Muyl
  • Kilpatrick, Townsend & Stockton, LLP Audience Award for Best Documentary Feature — The Case Against 8 (USA), directed by Ben Cotner and Ryan White
  • Altered States Audience Award for Best American Independent Film — Hank and Asha (USA), directed by James E. Duff

Jury Awards (Narrative Feature Competition)

  • Best Narrative Feature — Ida (Poland), directed by Pawel Pawlikowski
  • Peter Brunette Award for Best Director — Marcela SaidThe Summer of Flying Fish (Chile/France)
  • Best Actor — Néstor Guzzini in Tanta Agua (Uruguay/Mexico/Netherlands/Germany)
  • Best Actress — Agata Kulesza in Ida (Poland)
  • Best Cinematography — Inti BrionesThe Summer of Flying Fish (Chile/France)
  • Best Screenplay — Rebecca Lenkiewicz and Pawel Pawlikowski, Ida (Poland)
  • Special Jury Prize -- 2 Autumns, 3 Winters, directed by Sébastien Betbeder

Jury Awards (Documentary Feature Competition)

  • Best Documentary Feature — The Case Against 8 (USA), directed by Ben Cotner and Ryan White
  • Best Director — Stephanie Spray and Pacho Velez, Manakamana (Nepal/USA)
  • Human Rights Award — The Kill Team (USA), directed by Dan Krauss

Jury Awards (Shorts Competetion)

  • Best Narrative Short — Inertial Love (Spain), directed by Jose Esteban Alenda and Cesar Esteban Alenda
  • Special Jury Prize for Visual Ingenuity, Narrative Short -- Rhino Full Throttle (Germany), directed by Erik Schmitt
  • Special Jury Prize for Emotional Authenticity, Narrative Short -- Whale Valley (Denmark/Iceland), directed by Gudmundur Arnar Gudmundsson
  • Best Documentary Short — Cathedrals (Germany), directed by Konrad Kästner
  • Special Jury Prize, Documentary Short -- Godka Cirka (Spain/USA), directed by Alex Lora and Antonio Tibaldi
  • Best Animated Short — Padre (Argentina/France), directed by Santiago “Bou” Grasso
  • Special Jury Prize, Animated Short -- Sonata (France), directed by Nadia Micault
  • Best Student Narrative Short —  Kanyekanye (South Africa), directed by Miklas Manneke of AFDA Film School
  • Best Student Documentary Short — Godka Cirka (USA/Spain), directed by Alex Lora of City College of New York
  • Best Student Animated Short — The Magnificent Lion Boy (UK), directed by Ana Caro of National Film and Television School
  • Honorable Mention, Best Student Animated Short -- Punctuwool (USA), directed by Jacob Streilein of California Institute of the Arts